Temel Düzey CSS

CSS 3 Nedir? Ne İşe Yarar?

CSS Simgesi

CSS

Web tasarım eğitimlerinin ikinci aşmasına başlamak için CSS‘in ne olduğunu ne işe yaradığını hangi alanlarda kullanıldığını öğrenmemiz germekte.

CSS3‘ün ne olduğunu açıklamadan önce CSS’in ne olduğunu açıklamak daha mantıklı olacaktır.

CSS Nedir?

CSSCascading Style Sheets kelimelerinin kısaltılmışıdır Türkçede Sitil Şablonları anlamına gelmektedir. CSS CERN’de çalışan Tim Berners-Lee‘nin kurduğu W3C‘ün HTML ile oluşturulan basit, sadece yazılardan oluşan web sitelerinin renkli ve daha güzel görünmesi için çıkardığı basit bir web tasarım dilidir.

CSS’in web dünyasına sunulmasının bir nedeni de css çıkmadan önce her bir html tag’ı için ayrı ayrı sitil tanımlaması yapılması gerekmekteydi bu işlem çok zaman aldığından ve zor olduğundan bu durum CSS ile sonlandırıldı. CSS sayesinde web tasarım kolaylaştırıldı örneğin tek bir CSS satırı ile bin satırlık bir HTML dosyasını değiştirebilmek mümkün oldu.

CSS3 W3C’nin en son geliştirdiği CSS versiyonudur. CSS 3 ile bir çok yeni özellik gelmiştir örneğin web sitemizde animasyon kullanmak için için Adobe flash ile yapılan animasyonu web sitemize eklememiz gerekirken bu programı hiç kullanmadan direk CSS3 üzerinden animasyon yapabiliyoruz. Ayrıca CSS3 ile gölgelendirme yani shadow özelliği gelmiştir.

CSS3 Nerelerde Kullanılır?

CSS3 görselleştirme gereken her web sitesinde kullanılmaktadır. Günümüğzde CSS kullanılmayan web site yok denecek kadar azdır neredeyse her web sitede kullanılmaktadır.

CSS’nin kullanılması ile daha ayrıntılı şık siteler tasarlanmaktadır örneğin bizim kategoriler widgetimiz, başlangıçtaki sliderimiz ve ana sayfamız CSS bakımından güzel tasarlanmıştır. Kısacası İnternet’te sayamayacağım bir çok yerde, işlevde css kullanılmaktadır.

CSS Nasıl Kullanılır?

CSS herhangi bir metin editörü ve kodlama programları ile yazılabilmektedir bu kodlama programına microsoft visual studio community örnek verilebilir ayrıca İnternet üzerinden de yazabilirsiniz bunun için özel hazırladığımız bir sitemiz bulunmakta TeknoSelfi Kod Önizleme sitesine gidebilirsiniz.

CSS3 Ne İşe Yarar?

CSS sayesinde butonların, yazıların, form elemanlarının ve diğer HTML etiketlerinin rengini, boyutunu, konumunu ayarlayabiliriz. Ayrıca animasyonlar ve efektler yapabilmekteyiz… Bu konuları ilerleyen derslerimizde ayrıntılı bir biçimde işleyeceğiz fakat anlamanız için basit bir örnek vermek istiyorum.

.TeknoSelfi{
    color:blue;
}
    


<div class="TeknoSelfi">Gördüğünüz gibi metnimizi mavi yaptık...</div>Gördüğünüz gibi metnimizi mavi yaptık…

2 Yorum

  • Sitenizde bir şeyler okumaktan hoşlanıyorum

    Yazdığınız yazılar da sıkı çalıştığınız için Teşekkürler!

    • Bu güzel yorumun için teşekkür ederiz. Dediğiniz gibi yazılarımızda sıkı çalışıp yararlı içerikler üretmeye çalışıyoruz, sizlere bir şeyler katabilmek en büyük amacımız. Takipte Kalmanız dileğiyle…

Yorum Yap