İnternet Nedir

Download Ve Upload Hızı Nedir? Ping Nedir?

Bu yazımızda Download Hızı Nedir? Upload Hızı Nedir? Ping Nedir? Neden Upload Hızı Düşüktür? gibi soruları yanıtladık. Kısa, öz bir şekilde açıkladık.
Download hızı nedir upload hızı nedir ping nedir

Merhaba bu yazımızda sizlerle Download hızı ve Upload hızı nedir? Ping süresi nedir? Sorularına cevap arayacağız. Kısaca söylenecek olursa Download, indirme hız; Upload, yükleme hızıdır. Ping süresi ise sizin bilgisayarınızdan bir başka bilgisayara veri iletilene kadar geçen süreyi ifade eder.

Daha ayrıntılı olarak Ping süresi, Download ve Upload hızlarını aşağıda örnek vererek açıkladım.

Download Hızı Nedir?

Download, indirmek anlamında kullanılmaktadır. İnternet’ten bir fotoğraf, film veya oyun indirirken aslında download yapmış olursunuz. Download hızı ise indirme hızını ifade eder. Yani saniyede ne kadar büyüklükte veri indirdiğiniz, download hızı ile ifade edilir.

Bir örnek ile bütün bu anlattıklarımı toparlayayım. Siz “Download Ve Upload Hızı Nedir? Ping Süresi Nedir?” başlıklı yazımıza tıkladığınızda, bilgisayarınız tüm yazıları, resimleri ve sitemizin bu sayfasındaki tüm kodları, download hızınıza bağlı olarak, ki eğer hızlı ise çabucak indirdi ve sizin bu yazıyı okumanızı sağladı. Yani anlayacağınız izlediğiniz her video, girdiğiniz her site bilgisayarınıza kısa süreliğine indiriliyor. Download hızınız ise bunun ne kadar kısa sürede gerçekleşeceğini belirliyor.

İsterseniz bir filmin download hızına göre ve filmin boyutuna göre ne kadar sürede indirilebileceğini (download etmek) hesaplayalım. Download hızı, bir saniyede kaç Mega Bit (Mb) indirildiğini ifade eder. Burası Önemli!!! Mega Bit (Mb) ile Mega Bayt (MB) aynı şey değildir.

  • 1 Mbps (Saniyede 1 Mega Bit) = 128 KB
  • 4 Mbps (Saniyede 4 Mega Bit) = 512 KB
  • 8 Mbps (Saniyede 8 Mega Bit) = 1 MB
  • 16 Mbps (Saniyede 16 Mega Bit)= 2 MB
  • 32 Mbps (Saniyede 32 Mega Bit) = 4 MB
  • 56 Mbps (Saniyede 56 Mega Bit) = 7 MB
  • 100 Mbps (Saniyede 100 Mega Bit) = 12.5 MB

Örneğin 2GB (2048MB) büyüklüğünde bir film olsun ve download hızımız 80Mbps olsun (80Mbps saniyede 10MB indirmek demektir).

2048\10=204 saniye 204\60=3,4 dakika da indirmiş oluyoruz 2GB boyutundaki bir filmi.

Upload Hızı Nedir?

Upload yüklemek anlamında kullanılmaktadır. Download yaparken bizim bilgisayarımıza veri gelirken, Upload da ise bizim bilgisayarımızdan karşıya veri gider. Facebook’a fotoğraf yüklerken, whatsapp ta arkadaşlarınıza video veya mesaj yollarken Upload yapmış olursunuz.

Upload hızı ise karşıya yükleme hızı anlamına gelmektedir. Yani bilgisayarınızın ne kadar kısa sürede diğer bilgisayarlara veri gönderebildiğini ifade etmektedir. Genelde upload hızı, download hızından çok daha yavaştır. Bunun sebebi servis sağlayıcılarının (TTNET, TURKNET) kullanıcıların hosting firmalarından vazgeçip kendi evinde web site barındırmalarını engellemektir. Çünkü servis sağlayıcılar upload hızı yüksek olan İnternet ağını çok daha yüksek fiyata satmaktadırlar.

Eğer upload hızınız veya download hızınız size yeterli gelmiyor ise hızın yüksek olduğu yeni İnternet paketlerini seçip fazladan para ödemelisiniz yada yeni bir servis sağlayıcısına başvurmalısınız.

Ping Süresi Nedir?

Ping süresi ise sizin bilgisayarınızdan bir başka bilgisayara veri iletilene kadar geçen süreyi ifade eder. Bunu oyunlardan bir örnek ile anlatacak olursak: örneğin csgo veya zula gibi online silahlı bir oyun oynuyorsunuz diyelim. Ateş ettiğiniz anda ateş ettiğiniz bilgisinin oyunun sunucularına kadar ulaşması bir miktar zaman alacaktır. Geçen bu süreye Ping denilmektedir. Eğer ping’iniz 30 ise bu 30 mili saniye sonra ulaşıyor demektir. Oyunda iken ping 300 mili saniyeye çıktığında eğer karşınızdaki rakibe mermi sıkarsanız sizin mermiyi sıktığınız bilgisi sunucuya gitmeden rakibiniz sizi yenecektir.

Farklı DNS kullanmak ve VPN kullanmaya başlamak ping sürenizi normalden çok daha fazla arttırabilir çünkü DNS veya VPN kullandığınızda işlemler farklı ülkelerin üzerinden gerçekleşeceğinden ping süresi artabilir.

► Bu Yazımız İlginizi Çekebilir: İnternet Nedir? Nasıl Çalışır?

Ping süreniz bağlantı şeklinizle de alakası vardır. Fiber, ADSL, 3G gibi farklı bağlantı türlerinde aynı sunucuya farklı ping süreleri ile veri yollayabilirsiniz. En iyi olan bağlantı türü fiber optiktir.

Ping süresi İnternet üzerinden sesli ve görüntülü sohbet ederken çok önemlidir eğer ping yüksek olursa ses ve görüntü çok geç gidecektir. Ping süresi oyunlarda da, verdiğim örneklerden anlaşılacağı üzere çok önemlidir.

Download (İndirme) hızı, upload (yükleme) hızı ve ping sürenizi ölçmek isterseniz aşağıda linkini verdiğim siteleri kullanabilirsiniz.

Evet bir yazımızın daha sonuna geldik. Bu yazımızda Download Hızı Nedir? Upload Hızı Nedir? Ping Nedir? Neden Upload Hızı Düşüktür? gibi soruları yanıtladık. Umarım yararlı bir yazı olmuştur.

Yorum Yap