Genel İnternet

Google Nasıl Kuruldu? Google’u kim kurdu? – (Kısa Anlatım)

Google Nasıl Kuruldu? Google'u kim kurdu? - (Kısa Anlatım)
Google Nasıl Kuruldu? Google'u kim kurdu? - (Kısa Anlatım)

Arama motoru Google bir teknolojik araştırma yatağı olanı Stanford Üniversitesi’nin bilgisayar bilimleri bölümünde kuruldu ve Sergey brin ve lary page 1995 de yüksek lisans öğrencisi iken tanıştılar, pek çok ortak yanları vardı ikisinin de babası üniversite profesörü ve Anneleri bilim kadınıydı İkisi de 1973 doğumluydular İkisi de bilgisayarlarla büyümüştü ve onlarla ilgili her şeyi çok seviyorlardı.

Sergey brin Rusya’da doğmuş yüzmeyi ve jimnastiği çok seven bir matematik dehası idi, dünyayı değiştirmek isteyen bir mucit.

İlk arama motorlarını üniversiteden rica ederek ödünç aldıkları kullanılmayan bilgisayar parçalarıyla kurdular. Kredi kartlarının limitlerini aştıktan sonra, ortak hedefleri için birtakım dahice fikirler oluşturdular. Bellekleri çok daha uygun fiyatlara alıp, bir çok bellekten oluşan toplu bir makine yapabileceklerini anladı sergey. bir çok bilgisayar alıp arama motoru kurmak için harcadıklara parayla aynı fiyata daha fazla bilgi depolayabileceklerini keşfettiler; oyuncak lego parçalarından ve disklerin yerleştirilmesinden oluşan server’ların, sırt masajı adı verdikleri gizli sistemin eklenmesiyle devrimsel yeni bir arama motoru oluşturdular.

Lego Parçalarından Yapılan Server - Sırt Masajı

Lego Parçalarından Yapılan Server – Sırt Masajı

AltaVista Arama Motoru

AltaVista Arama Motoru

Herkes görebiliyordu ki yeni kurulan arama motorunun sayfaların sıralaması, AltaVista’nın sağladığından çok daha iyiydi 1990’ların ortasında AltaVista gibi arama motorlarının Büyük bir kısmı yalnızca yazıya bakıp sonuçları Anahtar kelimelerin ekranda belirmesi sayısına göre belirliyordu.

 

Google arama motoru, İnternette gelen ve giden link sayılarına matematiksel bir algoritmayla bağlı çalışıyordu ne kadar çok link varsa o kadar çok sınıf demektir.

Lery ve Sergey Stanford Ford dan ayrılıp Google adıyla tescil ettirdikleri arama motoru işine başlamaya hazırlanıyorlardı. Google matematikte Ardında 100 adet sıfır olan bir kelimesinin yanlış yazılmış haliydi. Google kurulduktan sonra ilerleyen zamlarda dev bir arama motoruna dönüştü yahoo google yi satın alma teklifi için gittiğinde küçümser gibi çok az bir ücret teklif etti ve tabi google yöneticileri bunu kabul etmedi. Yahoo ilerleyen zamanlarda bu yaptığı hatanın farkına varınca artık çok geç olmuştu.

2000’li yılların ilerleyen zamanlarında Google’nin kurucuları bu eşi benzeri görülmemiş yığın veriyi barındırmak için Google, dünyanın her tarafında yüzlerce server (temelde çok işlemcili kişisel bilgisayarlar ve özel olarak raflara monte edilmiş sabit sürücüler) içeren 11 veri merkezi kurdu . Google’ın birbirine bağlı bilgisayarları muhtemelen birkaç milyona kadardır.

► İlginizi Çekebilir: İnternet Nedir? Nasıl Çalışır?
 

İnternet Üzerindeki Bilgilerin Depolandığı Bilgisayarlara Bir Örnek

Server – İnternet Üzerindeki Bilgilerin Depolandığı Bilgisayarlar

Evet dostlar bir yazımızın daha sonuna gelmiş bulunuyoruz bu yazımızda kısa ve öz olacak şekilde Google’nin nasıl kurulduğuna ve google’yi kimlerin kurduğuna değindik umarım kafanızdaki sorulara bi nebze cevap olabilmişizdir…

Yorum Yap