Bilgisayar Genel İnceleme

Her Bilgisayarda Mutlaka Olması Gereken Programlar 2020

bir bilgisayarda olması gereken programlar 2017, Her Bilgisayarda Mutlaka Olması Gereken Programlar Listesi Ana Görseli

Merhaba, bu yazımızda her bilgisayarda olması gereken programları sıraladık. Yeni bir sistem satın aldıysanız veya bilgisayarınıza format attıysanız ve bilgisayarınıza hangi programları yüklemeniz gerektiğine dair hiçbir fikriniz yoksa bu yazı sizin için bulunmaz nimet olabilir. Bu programları seçerken titiz davranmaya çalıştık, bilgisayardan en iyi verimi almanızı sağlayacak programları listeledik.

Listemizdeki programların hepsi ücretsizdir, tabi WinRAR hariç ama zaten WinRAR bu ücreti size ödetmek için kullanımınızı filan sınırlamaz sadece deneme süresi bittiği zaman size programı açtığınızda uyarı penceresi verir pencereyi kapatıp devam edebilirsiniz.

Umarım bu liste hoşunuza gider eğer herhangi bir program öneriniz, tavsiyeniz var ise yorum yapabilir ve diğer kullanıcılarda işe yarar PC programı bulmalarında yardımcı olabilirsiniz. Fazla uzatmanın lüzumu yok hemen listemize geçelim.

1. İnternet Tarayıcı: Google Chrome

En İyi İnternet Tarayıcı Olan Google Chrome

Bu kategorideki en iyi seçim, Google Chrome’dur. Hâlâ süper hızlıdır, anında Google’da bir resim aramak gibi küçük kolaylıklar içerir ve geniş bir eklenti kütüphanesi barındırır. Bu eklenti kütüphanesinde istediğiniz birçok şeyi bulabilirsiniz resim düzenleme eklenti’sinden tutun oyunlara kadar bir çok eklentiye sahip olabilirsiniz. Google Chrome un bir çok artısının yanı sıra bazı eksi yönleri de vardır örneğin Ram kullanımı sonucu yavaşlama olacaktır. Bu Ram kullanımı düşük Ram’ı olan bilgisayar kullanıcılar için sorun olabilir ama diğer kullanıcıları hiç rahatsız etmeyecektir.

Google Chrome’nin kötü yönlerini bir kenara koyarsak iyi yönlerine bakılırsa İnternet tarayıcıları (internet browsers) arasında iyilerden hatta en iyisi olduğu söylenilebilir.

Önerdiğimiz Diğer En İyi İnternet Tarayıcı Program: Mozilla Firefox

► İlginizi Çekebilir: En İşe Yarar Google Chrome Eklentileri

2. Bakım Onarım Programı: Advanced SystemCare

En İyi Bakım Onarım Programı Advanced SystemCare

Bilgisayarlarımızın çabucak açılmasını isteriz bazen, bazen ise hızlıca bir programa, oyuna girmek isteriz ama bilgisayarımız bizi hız konusunda hayal kırıklığına uğratır. Bu bilgisayardaki yavaşlamanın sebebi çoğunlukla gereksiz dosyalar, virüsler, çoklu ortamdaki Windows Kayıt Defteri ve parçalanmış bir sabit sürücünün birleşiminden kaynaklanan bir sorundur. Neyse ki Advanced SystemCare gibi bu sorunu format atmadan çözmemize yardımcı olacak muazzam bir yardımcımız var.

Advanced SystemCare hem ücretsiz hem ücretli versiyonu bulunan bakım, onarım ve aynı zamanda bilgisayarı virüslerden ve diğer zararlı yazılımlardan koruma programıdır. Ücretsiz versiyonu da en az ücretli versiyonu kadar etkili bir programdır.

Önerdiğimiz Diğer En İyi Bakım Onarım Programı: CCleaner

3. Bulut Depolama: Dropbox

pc için olmazsa olmaz programlar 2017 En İyi Bulut Depolama Programı Dropbox Windows

Yeni bir fotoğraf, video, mesaj olduğunda bu bilgiyi buluta depolamak günlük bir görev haline gelmiştir. Dropbox , yüklemeniz gereken bulut uygulamasıdır. Ücretsiz depolama alanı 2 GB‘den fazla değildir, sadece Dropbox’u dostlarınıza tavsiye ederek ve öteki küçük görevleri yaparak depolama alanınızı arttırabilirsiniz. Dropbox her cihaz için bir uygulama sunar; böylece dosyalarınızı her yere götürebilirsiniz. Bilgileri başkaları ile paylaşmak da süper kolay ayrıca bu bulut depolama servisi, web ve masaüstünde mükemmel bir arayüz oluşturuyor. İster yedekleme, ister bulut flash sürücüsü olarak kullanın, ister başkaları ile paylaşılan klasörler oluşturmak için Dropbox kullanın işiniz daha bir kolay.

Eğer daha fazla depolama alanına ihtiyacınız var ise Dropbox’a alternatif bir bulut depolama hizmeti kullanabilirsiniz. Google Drive ücretsiz olarak 15 GB gibi büyük bir depolama alanı sunuyor ayrıca Microsoft’un bulut depolama hizmeti olan OneDrive’den de faydalanabilirsiniz. Hangisini seçeceğiniz size kalmış, seçiminizde kendinizin neye ihtiyacı olduğuna bakıp size en uygun olanı seçebilirsiniz.

Önerdiğimiz Diğer En İyi Bulut Depolama Servis Programı: Google Drive

4. Ekran Görüntüsü Alıcı: Screen Capture Pro

pc programları full, bilgisayarda olması gereken programlar listesi En İyi Ekran Görüntüsü Alıcı Screen Capture Pro

Ekran görüntüsü alma işlevi bir çok amaç için kullanılabilir. İnternet’te ilginç bir fotoğrafa rastladığınızda, bir programın verdiği hata ekranını çekip geri bildirim yapmakta, oynadığınız eğlenceli bir oyunun videosunu çekip daha sonra bu anlarınızı izlemekte vsvsvs ekran görüntüsü alma programları daha birçok amaç için kullanılabilir. Screen Capture Pro, hem ücretli hemde ücretsiz versiyonu vardır.

Screen Capture Pro birçok işlevi içinde barındıran bir programdır. Örneğin aldığınız ekran görüntüsünü, adobe photoshop gibi profesyonel bir resim editörüne gerek kalmadan dahili gelen imaj editörü ile düzenleyebilirsiniz ayrıca Screen Capture Pro içinde dahili gelen beyaz tahta eklentisi ile her an her şeyin üzerinde bir şeyler yazıp çizebilirsiniz. Bir diğer basit ama etkili eklentisi ise ince ayrıntı özelliğidir. Bu özellik sayesinde her an bir şeyleri piksel piksel inceleyebilirsiniz.

Apowersoft’un Screen Capture Pro (ekran görüntüsü ve video) programının yanı sıra video çekme konusunda daha profesyonel olan Screen Recorder Pro (video) programı da vardır.

5. Program Yönetici (Kaldırıcı): İObit Uninstaller

Gelişmiş Program Kaldırıcı İObit Uninstaller

Program yönetici adından da anlaşıldığı gibi programları yönetmenize yardımcı olur. Program yöneticisi ile başımıza bela olan silinmeyen ve olduğunu bilmediğiniz PC de yer kaplayan programları kolayca silebilirsiniz. Windows’un kendi Program Ekle/Kaldır bölümünden bu tür sıkıntılı programlar çoğu zaman silinmemektedir bu yüzden size bir program yöneticisi kullanmanızı şiddetle tavsiye etmekteyiz. İObit Uninstaller programınında hem ücretli hemde ücretsiz versiyonu bulunmakta.

İObit Uninstaller programı aynı zamanda programlardan arda kalan diğer gereksiz verileri ve kayıt defteri artıklarını temizleyerek bilgisayarın hard diskinde daha fazla yer açıp PC’nin hızlanmasını sağlamakta. Olur’da bu kayıt defteri artıklarını temizlerken veya yanlışlıkla bir programı silerken hata olur diye geri dönüşüm noktası yaratılmaktadır bu şekilde kullanıcının zarar görme ihtimali en aza indirilmektedir.

6. Medya Oynatıcı: VLC Media Player

En İyi Medya Oynatıcı Program VLC Media Player

YouTube’un popülaritesinin artması ile birlikte bir çok videoyu İnternet ortamında izlemekteyiz ama bunun yanı sıra medya dosyalarını yerel olarak oynatmanız gerektiğinde masaüstünüzde sağlam bir oyuncuya ihtiyacınız var.

Bu görev için hiçbir şey VLC Media Player’ı yenemez. Bu medya oynatıcısı için İsviçre Çakısı akla gelebilir neredeyse her biçimde medya dosyasını çalabilir. İster eski cep telefonunuzda kaydedilmiş videoları oynatmanız gerektiğinde ya da daha önce hiç duymadığınız garip formatta medya dosyalarını oynatmanız gerektiğinde VLC Media Player bütün yükü kaldıracaktır.

7. Dosya Sıkıştırma Ve Çıkarma: WinRAR

En İyi PC Dosya Sıkıştırma Ve Çıkarma Programı WinRAR

Bildiğiniz gibi dosyaların daha az yer kaplaması ve İnternet ortamında, PC de daha fazla dosya barındırabilmek için dosyalar sıkıştırılmaktadır. Hali hazırda İnternet’ten bir şey indirdiğinizde sizde mutlaka görmüşsünüzdür çoğunun “.rar” ve “.zip” uzantılı olduğunu işte bu uzantıya sahip dosyalar sıkıştırılmıştır bu dosyaları açabilmek için veya kendi dosyalarınızı sıkıştırmak için bir sıkıştırma programına ihtiyacınız vardır.

Size bu tür dosya sıkıştırma, çıkarma işlemlerinde klasikleşen WinRAR’ı tavsiye ediyoruz. WinRAR birçok dosya biçimini desteklemektedir ayrıca hasar görmüş dosyalarda kurtarabilmektedir. Bu özellikleri sayesinde de sizin bütün dosya sıkıştırma çıkarma işlemlerinizi yerine getirecektir.

8. Resim Editörü: GIMP

bilgisayarda olması gereken programlar listesi, En İyi Resim Editörü Programı GIMP

Eğer elinizdeki görsellerde değişiklikler yapmaya karar verdiyseniz PC de bir resim editörü bulunması şart. Resim editörlerinin arasında tahtın sahibi elbette photoshop ama klasik kullanıcılar için aşırı profesyonel bir program ayrıca pahalı bir ücrete sahip bu yüzden size GIMP gibi ücretsiz ama iş görür programları önermekteyiz.

GIMP yani GNU Image Manipulation Program bizim en iyi seçimimizdir. Microsoft Paint’den çok daha güçlüdür. GIMP kullanarak fotoğraflarınız üzerinde rötuş yaparak daha güzel görünmesini sağlıyorsunuz bunun yanı sıra kendi görsellerinizi de oluşturabilirsiniz. GIMP kişiselleştirilebilir arayüzü sayesinde kişiye özel düzenlenip daha kolay kullanılabilmektedir, ayrıca çok sayıda eklenti ile GIMP’e birçok özellik kazandırılabilir.

9. Ofis Programı: LibreOffice

Microsoft Office'e Alternatif Olarak Kullanabileceğiniz Ücretsiz Programlardan LibreOffice

Bir gün okul veya iş için belgeler, sunumlar ve e-tablolar ile çalışmanız gerekebilir eğer bir ofis programına sahip değil iseniz işiniz hayli zordur çünkü ücretsiz bir ofis programı aramak, indirmek ve nasıl kullanıldığını öğrenmek ile uğraşacaksınız’dır. Oysa ki önceden hazırda klasik bir PC kullanıcısına yetecek derecede ofis programınız olsa sıkıntı çekmezdiniz. Size tavsiyem ücretsiz LibreOffice programını bilgisayarınıza indirmeniz ve kurmanız.

LibreOffice Microsoft Word, Excel, PowerPoint, Access ve daha fazlasına alternatiflerini içerir. Programın estetik farklılıklarına alıştığınızda işinizi rahatlıkla halledebilirsiniz. Şunu belirtmeden diğer programa geçesim gelmedi dostlar eğer sadece bir metin (text) dosyası düzenleyecekseniz yani amacınız çoğunlukla yazı hazırlamak ise ofis programı indirmeden notepad++ gibi ücretsiz bir metin editörüyle işinizi halledebilirsiniz.

10. Güvenlik Programı: Avast Free Antivirus

En İyi Güvenlik Programı Avast Free Antivirus

PC’nizi virüsten koruma programı olmadan korumak için adımlarınızı dikkatlice atabilirsiniz ama bu bazen yeterli olmayabilir, virüsten koruma programı kullanmak daha akıllıca olacaktır. Hangi antivirüs programının en iyisi olduğu hakkında çok sayıda tartışma vardır ama mükemmel, en iyisi diye bir şey yoktur. Sadece, kişisel kullanımın odaklandığı noktalara göre iyi, kötü olma durumu değişir. Tavsiye ettiğimiz Avast Free Antivirus bir çok alanda koruma sağlar bunlar ağ, zararlı yazılım, kimlik avı, ani saldırı, Wİ-Fİ, bankacılık gibi alanlardır. Avast Free Antivirus, klasik bir kullanıcıya tamamıyla yetecek ücretsiz bir anitivirüs programıdır.

Önerdiğimiz Diğer En İyi Güvenlik Programı: Kaspersky Free

11. Dosya Kurtarıcı: Recuva

En Güzel Ve Faydalı Dosya Kurtarıcı Program Recuva

Dosyalarımızın bazılarını, atıyorum müzik klasörünü, resimler klasörünü vsvs yanlışlıkla veya isteyerek geri dönüşüm kutusuna atmadan sildik yani Shift+Delete yaptık. Peki ya bu durumda ne yapacağız?

İsteyerek veya yanlışlıkla sildiğimiz dosyaları PC de geri getirmek için dosya kurtarıcı programlara ihtiyacımız var, bu programlar içinde en öne çıkan ücretsiz program ise Recuva’dır. Dosya kurtarıcı programların çalışma mantığı basittir, siz bir dosyayı sildiğin’izde bu asla hard diskten tam olarak silinmez çünkü silinen şey aslında dosyanın kendisi değil dosyanın hard diskteki yeri yani koordinatları dır; işte Recuva gibi dosya kurtarma programları, dosyanın yerini hard diskte bularak tekrar gün yüzüne çıkarır.

12. Android Emulator: LeapDroid

en iyi android emulator 2017, En İyi Android Emulator LeapDroid

Eğer bilgisayarla daha haşır neşir olan biri iseniz ve mobil oyunları en az PC oyunları kadar seviyor iseniz LeapDroid tam size göre bir Android emülatör programıdır; aslında program demek yanlış olur, adeta bilgisayar içinde bilgisayardır ama program gibi kurulup, Windows içinde çalıştırılmaktadır. Bir sanal bilgisayar olan LeapDroid, Android’in bilgisayarda çalıştırılıp kullanılmasını sağlar yani bilgisayarınız bir cep telefonu veya tablet gibi kullanılabilir. Bilgisayarınızda istediğiniz Android oyununu veya uygulamasını çalıştırıp kullanabilirsiniz.

LeapDroid android emulatorlar arasında en güçlü ve hızlı çalışan sanal bilgisayar olduğu testlerle kanıtlanmıştır, oyununuzu oynarken veya uygulamaları kullanırken hiçbir kasma donma olmayacaktır (sizin için bizzat denedim dostlar). Şunu söylemek isterim ki LeapDroid geliştirilmeye devam edilmemesine rağmen hala tahtın sahibidir Google tarafından satın alındığında geliştirilmesine ve yayınlanmasına son verilmiştir ama İnternet üzerinden bulup rahatlıkla ve güvenle kullanabilirsiniz.

Önerdiğimiz Diğer En İyi Android Emulator: BlueStacks

► İlginizi Çekebilir: En İşe Yarar Android Uygulamaları

13. CD/DVD/Blu-ray Programı: DAEMON Tools Lite

En İyi CD DVD Blu-ray Personal Computer Programı DAEMON Tools Lite

DAEMON Tools Lite, kullanıcılar bu yazılım sayesinde bilgisayarlarında ücretsiz ve güvenli bir şekilde sanal diskler görüntüleyebilir ve oluşturulabilir. DAEMON Tools Lite programı ISO, BIN, CDI gibi birçok popüler disk uzantısını desteklemekte ve 4 adede kadar DT + HDD + SCSI aygıtı öykünmesi sağlar. Optik disklerinizin imajlarını oluşturup düzenli şekilde kataloglamanıza yardımcı olur. Korsan oyunların bilgisayardaki İSO uzantılı disk dosyalarını açıp, oyunu kurmak için kullanılan en popüler CD/DVD/Blu-ray Programıdır.

Bonus Programlar: Alev İkili 😉

Bonus olarak sizlere tanıtmak istediğim iki program daha var. Bunlar yukarıdaki kategorilere uymadığından bu bölme sakladım. Başlayalım…

  • KeepVid Pro YouTube’den video veya müzik indirip daha sonra tekrar izlemenize dinlemenize olanak tanıyacak muazzam programlar’dandır. KeepVid Pro ile videoların kalitesini düşürmeden hızlıca indirebilirsiniz; ayrıca KeepVid Pro aynı zamanda basit bir ekran videosu kaydetme aracı.
  • Winmend Folder Hidden Kendinize özel seçtiğiniz şifre ile istediğiniz klasörü gizleyip dilediğiniz zaman açabiliyorsunuz. Bilgisayarınızdaki önemli klasörleri, dosyaları gizlemek istiyor iseniz Winmend Folder Hidden’i kesin indirin.

Evet sevgili okurlar bir listenin daha sonuna geldik ama bu tür listeler yapmaya devam edeceğiz. Bu listemizde hangi programların bir pc bilgisayar için olmazsa olmaz olduğuna değindik. Bu tanıttığımız programları indirip iyi günlerde kullanabilirsiniz…

Her Bilgisayarda Mutlaka Olması Gereken Programlar 2020

Yorum Yap