Temel Düzey HTML

HTML 5 Nedir? Ne İşe Yarar?

HTML5 Simgesi, HTML

HTML

Web tasarım eğitimlerine başlamak için ilk başta HTML‘in ne olduğunu ne işe yaradığını öğrenmemiz gerekmekte çünkü bir işin ne işe yaradığını öğrenmeden o işi öğrenmek mantıksızdır.

HTML5‘i açıklamadan önce HTML’i açıklamak daha mantıklı olacaktır.

HTML Nedir?

HTML, Hyper Text Markup Language kelimelerinin kısaltılmışıdır Türkçe anlamı ile Hiper Metin İşaretleme Dilidir. HTML zamanında CERN’de çalışan Tim Berners-Lee abimiz tarafından 90’lı yıllarda geliştirilen bir metin işaretleme dilidir.  Tim Berners-Lee günümüzde bütün web dünyasının kurallarını belirleyin bir nevi web dünyasını elinde tutan World Wide Web Consortium‘un kısaltılmış ismi ile W3C‘nin kurucusudur.

HTML Tim Berners-Lee tarafından ilk geliştirildiği dönemde sadece basit bir metin yazımından başka bir şey değildi daha sonra sırasıyla XML ve XHTML ( EXtensible HTML=Geliştirilebilir HTML) W3C tarafından web dünyasına sunuldu XHTML, ilk çıkan HTML versyonuna göre çok daha katı kurallar içeriyordu örneğin bütün siteler kodlamaya başlarken Doctype ile başlanmalı ve sıralı bir düzen oluşturulmalıydı.

Bu katı kuralların sebebi ise tarayıcıların kodları daha düzgün okuması ve sorunsuz bir biçimde sunması idi.

HTML’in tek başına kullanımı ile sade bir metinden ibaret olan siteler yapılıyordu görsel bakımdan hiçbir özelliği yoktu sadece harfler, kelimeler ve cümleler vardı bu durumdan W3C sıkılmış olmalı ki CSS‘yi çıkardı ve sitelerin görselleştirilmesine olanak sağlandı.

HTML günümüze kadar geliştirilerek geldi. CSS ile HTML’in arasında bir uyumsuzluk yaşanması ile en son olarak HTML 5 W3C tarafından devreye sokuldu.

HTML5 İle Gelen Yenilikler

HTML5 ile yukarıda bahsettiğim gibi CSS uyuşmazlığı çözüldü, büyük-küçük harf duyarlılığı kaldırıldı, günümüz dünyası için gerekli video, ses ve resim gibi etiketler sunuldu, arama motorlarının daha kolay anlayabileceği bir yapı oluşturuldu, hataların diğer kodları etkilememesi için değişiklikler getirildi.

Ayrıca HTML4’deki uzun etiketlerin kısaltılmış halleri HTML5 ile birlikte geliştiriciye sunuldu. (Hadi iyisiniz eliniz az yorulacak 😉 )

HTML 5 İle Neler Yapılabilir

HTML5’in tek başına kullanılması ile resim ve görsellerden oluşan basit bir sayfa yapılabilir. HTML aslında bir web sitesinin iskeletidir sadece parçaları bir arada tutar asıl işlev kazandıran ise CSS, ASP, PHP gibi web programlama dilleridir yani bizim sitemiz gibi işlevsel bir site sadece HTML ile yapılamamakta ek olarak farklı işlevi olan dillerde kullanılmalı.

Beraberce ileride CSS, JavaScript, JQuery gibi web tasarım dilleri ve dil kütüphanelerini işleyeceğiz ama ilk başta HTML metin işaretleme dilini öğrenmemiz gerekmekte.

HTML eğitimlerini bitirdikten sonra sırayla CSS, JavaScript, JQuery öğreneceksiniz haydi daha fazla oyalanmadan Temel Düzeyde HTML derslerine geçelim.

HTML Nasıl Kullanılır?

HTML herhangi bir metin editörü ve kodlama programları ile yazılabilmektedir bu kodlama programına microsoft visual studio community örnek verilebilir ayrıca İnternet üzerinden de yazabilirsiniz bunun için özel hazırladığımız bir sitemiz bulunmakta TeknoSelfi Kod Önizleme sitesine gidebilirsiniz.

1.951 Yorum

  • Çok güzel bir Site.

    Güzel yazılarınız var, başarılarınızın devamını dilerim.

Yorum Yap