Eğitim İnternet Nedir

İnternet Nedir | Nasıl Çalışır

İnternet Ağı

Merhaba hiç merak ettiniz’mi hiç başından kalkmadığımız bu İnternet nasıl çalışıyor? biz İnternet’e girdiğimizde ne oluyor? Bu web siteleri nerede duruyorlar? İnternetin nasıl çalıştığı bir çoğumuza için bilinmezlik gibi bir şey, gelin bu bilinmezliği bu yazımızda beraber çözelim.

İnternet Nedir

İnternet interconnected-network kelimelerinin kısaltılmışıdır internetin anlamı ise birbirine bağlı ağlar demektir İnternet IP(İnternet Protokolü) ile Amerikan savunma ağı yani ARPANET üzerinden başlamıştır, baştaki amaç tamamen savunma amaçlı olup savaş sırasında iletişimi sağlamak amaçlıydı sonra halkın kullanımına açılıp bir çok alanda kullanıldı sizinde bildiğiniz gibi.

İnternet Nasıl Çalışır

İnternet nasıl çalışır? internetin nasıl çalıştığını anlamak için ilk önce aşağıdaki terimleri öğrenmeniz gerekli zaten terimleri öğrendiğinizde internetin nasıl çalıştığına öğrenmiş olacaksınız.

IP: İnternet her bilgisayarın kendine özel ıp kullanarak birbirine bağlanarak oluşturduğu dev bir ağdır, ıp bir kimlik numarasıdır bilgisayar ıp adresi sayesinde tanınır ve veri gönderilir.

Sunucu: İnternet sitelerinin barındırıldığı süper bilgisayarlardır normal bilgisayarlardan çok güçlüdür, bir sunucunun 400GB ram’ı olabilir, bir siteye girmeye çalıştığınızda aslında bir bilgisayara yani sunucuya bağlanmış olursunuz sunucuda size barındırdığı siteyi bilgisayarınıza yollar.

İnterneti çok derine dalmadan basitçe anlatalım, internet ıp leri olan bilgisayarların birbirine bağlanıp oluşturduğu küresel bir ağdır ve merkezi yoktur bir apartman üyeleri bile kendi arasında basit bir internet ağı kurabilir ama erişebilecekleri içerik ürettikleri kadarla sınırlı olur yani sosyal medyaya giremezler çünkü herhangi bir sosyal medya sitesinin sunucusu apartman ağına bağlı değildir. Kısaca İnternet bilgisayarlar ve arasındaki bağlantılardan oluşur.

DNS: DNS (Domain Name System) İnternet’te ki sitelerin daha kolay bulunmasını ve bağlanılmasını sağlar. İnternette her bir bilgisayarın IP si olduğunu söylemiştim işte DNS standardı sayesinde bu uzun ve hatırlanması zor olan IP lerin kelimeler ile eşleştirilmiş halini kullanırız bu eşleştirilmiş kelimeye domain denir örneğin bizim sitemizin Domaini Teknoselfi dir.

İnternet Omurgası: İnternet yolları diyebiliriz yani bilgisayarların birbirine bağlandığı fiziksel ağ. Sokakta yerin altında bulunan İnternet kabloları sonra okyanustan geçen dev fiber  kablolar bunlara örnektir.

Router: İnternet ağında yönlendirici görevi yapan süper bilgisayarlardır bu bilgisayarların önemi büyüktür bilginin verinin nereye gideceğini kontrol eder, siz arkadaşınıza  mesaj gönderdiğinizde o  mesaj bana gelmez. Burada bahsettiğimiz router evlerde olan router değildir!!!

İnternet Registry: İnternette her IP kendine özgü olması gerekir. Bu IP lerin barındırıldığı ve mevcut IP ye göre yeni IP lerin Verilmesini sağlayan İşlem Birimidir.

İnternet Registrar: İnternette domain işlerini yöneten IP ile domain’i birbirine bağlayan kuruluşlardır. Her kişisel web site veya şirket web sitesi kendine özgü alan adına ihtiyaç duyar bu alan adını İnternet Registrar şirketleri sağlar Godaddy bu tür şirketlere örnektir.

Servis Sağlayıcı (ISS veya ISP): Yazımızın sonlarına doğru şöyle bir soru aklınıza gelmiş olabilir bütün o İnternet ağını, kabloları kim döşüyor takibi’ki İnternet için para ödediğimiz şirketler yani Servis Sağlayıcılar(ISS) her ülkede servis sağlayıcı şirketler ülkede ağı kurar ve diğer servis sağlayıcı şirketler ile bağlantısını yapar yaptığı bu iş içinde bizden yani kullanıcılarından belirli bir ücret ister.

Üst kısımdaki terimleri öğrendiyseniz muhtemelen İnternetin nasıl çalıştığını anlamışsınızdır İnternet bilgisayarlar ve arasındaki bağdan ibarettir olay tamamen bu.  Böylece İnternet Nedir | Nasıl Çalışır sorularını yanıtlamış bulunuyoruz Yazımız faydalı olduysa ne mutlu Teknoloji ile kalın Teknoselfi ile kalın.

 

 

1 Yorum

Yorum Yap