Genel Nedir

Kayan Yıldız Nedir? Nasıl Oluşur?

Atmosfere girer girmez yanan küçük meteor, kayan yıldız
Kayan Yıldız

Çoğumuz gece gök yüzüne bir süre baktığında hareket etmeyen farklı büyüklükteki yıldızların arasından kayan bir ışık yani kayan yıldız görmüşüzdür. Bazılarımız yıldız kayınca batılca ve İslamla alakasız olan bir bir davranış sergileyip dilek bile dilemiştir.

Kayan Yıldız Nedir? Nasıl Oluşur?

Aslında yıldız kayması denilen bu olay bir yıldızla uzaktan yakından bir alakası yoktur çünkü yıldız dediğimiz şey aslında bir güneştir ve güneşlerde kayma veya meteor gibi hareketler olmaz yıldızlarda patlama, içe çökme ve benzeri davranışlar olur.

Kayan yıldız çok küçük boyuttaki meteorların dünyanın atmosferine girmesi ile oluşur, bu küçük meteorlar genelde zerre büyüklüğündedir, atmosfere girer girmez yanarlar ve ışık saçarlar bu meteorların sanki dev yıldız gibi görünmesinin sebebi hızının saatte 200 km’ye çıkabilmesidir. Yüksek hızlarla küçük meteorların atmosfere girmesi sırasında çevresindeki hava o kadar çok ısınır ki meteordan çok daha fazla ışık saçmaya başlar işte bu olay yüzünden biz sanki dev bir yıldız kayıyormuş gibi görürüz.

Bu küçücük toz zerrelerine (Kayan Yıldız) dilek dilemek sizce de saçma değil mi öyleyse bu batıl işi yaparken bir daha düşünün derim. 😉 😉

Meteor Hakkında Kısacık Bilgi

Meteor uzaydaki cisimlerin atmosfere girmesiyle yanması olayına denir. Birde meteoroid var, meteoroid nesneyi ifade etmektedir meteordan farklıdır.

Meteoroid’ler hakkında yapılan çalışma gezegenler ve güneş sistemi ile ilgili veri sağlamakta…

Meteorun Atmosfere Girerken Yanma Anı

Meteorun Atmosfere Girme Anı

Kayan Yıldız Şöleni Nasıl Oluşur

Güneş sitemimiz ve galaksimiz bir dönme dolap gibidir bir merkez ve çevresinde dönen cisimler… Güneş sistemimizde kuyruklu yıldızlar güneşin çevresinde dolanırken belirli zamanlarda dünyanın yörüngesi üzerinden geçer ve arkasında bir sürü toz zerresi bırakır dünyamızda kendi yörüngesini izlerken bu toz bulutunun içinden geçmek turumunda kalır ve geçtiği sırada tam bir kayan yıldız şöleni yaşanır. Perseid meteor yağmuru bunların içinde en meşhur olanıdır.

Bu yazımızda Kayan Yıldız Nedir? Nasıl Oluşur? sorusunu kısa ve öz cevaplamaya çalıştık. Merak ettiğiniz başka bir soru olursa Soru Sor bölümünden bize sorabilirsiniz.

Yorum Yap