Bilgisayar Nedir Teknoloji

Kuantum Bilgisayar Nedir? Nasıl Çalışır?

D-Wave, Google'nin Destek Verdiği Kuantum Bilgisayarı
D-Wave Kuantum Bilgisayarı

Günümüzde her saniye yeni bir şey bulunuyor yapılıyor, gittikçe insan oğlunun ihtiyaçları artıyor ve yeni teknolojiler geliştiriliyor Quantum Bilgisayar da bu yeni geliştirilenler arasında yerini aldı peki bu kuantum bilgisayar nedir? ne işe yarar? hangi alanlarda kullanılır?

Kuantum bilgisayarın doğru kullanımı sayesinde büyük bir devrim yaşanacağı iddia edilmekte, evrenin keşfinde, büyük olasılıkların hesaplanmasında, İnternet ağının büyütülmesinde (Google‘de zaten bu yüzden kuantum bilgisayar yapma çalışmalarına destek veriyor) kuantum bilgisayarın daha bilmediğimiz bir çok alanda kullanılması bekleniyor.

Kuantum Bilgisayar Nedir?

Kuantum bilgisayar belirli bir iş gurubunu aşırı derecede hızlı yapan bir bilgisayar türüdür daha iyi hale getirebilmek için geliştirmeler sürdürülmektedir.

Kuantum bilgisayar normal bilgisayarın gelişim sürecinini sonlarına doğru ortaya çıkan bir bilgisayardır. Normal bilgisayar işlemcisi, transistör denilen günümüzde 50 atomdan meydana gelen küçük anahtarcıklardan oluşur, bu transistörler maksimum küçülme sınırına ulaştığı için artık neredeyse normal bilgisayarın gelişimi duracak durumdadır bu yüzden ileride insan oğlunun uzaydaki çalışmalarında, internet ağını taramakta, dev olasılıkları hesaplamak da vb. kullanımı için kuantum bilgisayar çalışmaları başlatılmıştır.

Kuantum Bilgisayarın Normal Bilgisayardan Farkı

Normal bilgisayardan Quantum bilgisayarın farkı her işi hızlı yapmamaktadır sadece özel olarak tasarlandığı aynı işleri hızlı yapabilmektedir örneğin evrendeki gezegenlerin madde ölçümünü yapabilmek, sürekli belirli bir algoritma ile İnternet’i taramak falan. Yani Quantum bilgisayar ile çok dehşet oyun keyfi, İnternet keyfi yaşayamazsınız sadece aynı olay dizilerini hızlı yapabilirsiniz!!!

Kuantum bilgisayarın kişisel kullanım için hızlı olmamasının altında yatan asıl sebep transistörlerin 0 yada 1 olmasının hiçbir zaman tam olarak ölçülememesi dir zaten ismini aldığı Quantum fiziği de belirsizlik için kullanılmaktadır.

D-Wave Kuantum İşlemci

Kuantum Bilgisayar Nasıl Çalışır?

Kuantum bilgisayar ismini Quantum Fiziğiden almaktadır. Kuantum fiziği denilen kavramı ışığın dalga mı? parçacık mı? olduğu sorusu üzerine doğmuştur ışık bir durumda dalga bir durumda parçacık özelliği göstermiştir bu ikili durum kuantum fiziği ile açıklanmaktadır yani kuantum’a asla tam olarak hesaplanamayan durumu açıklama özelliği denilebilir.

Şimdi senin bu anlattıklarının bir bilgisayarla ne ilgisi var dediğinizi hissediyorum ama inanın çok ilgisi var bu yazımızı sonuna kadar okuduğunuzda ne demek istediğimi az çok anlayacaksınız.

Bir bilgisayar iki temel veri ile çalışır 0 ve 1 evet yanlış okumadınız bilgisayarda gördüğünüz duyduğunuz ve diğer bir çok şey sıfır ve birlerden oluşmaktadır bu sıfır ve bir sayına ise bilgisayar dilinde Bit denir. Kuantum bilgisayarda ise her şey tamamen farklıdır ve çok karmaşıktır bir Bit hem 0 hemde 1 olabilir yani çift özellik gösterebilir bu Bit türüne ise Q-Bit (Quantum Bit) denir.

Q-Bit ler atom altı parçacık olan elektronların (Elektrik dediğimiz enerjiyi oluşturan parçacık) Süper pozisyon özelliğini kullanılarak geliştirilmiştir. Süper pozisyon, aynı anda farklı yönde olabilme özelliğidir yani hem kuzeye dönmüş hem güneye hemde diğer bütün yönlere belirli süre ile dönmüş olma durumu diyebiliriz.

Kuantum Bilgisayarın İşlem Gücü Ne Kadar

Kuantum bilgisayarın gücünü anlamak için şu örneği ele alalım 300 tane Q-Bit olduğunu düşünelim bu Q-Bit’ler ile gerçekleştirilen bir işlemi normal bir bilgisayarda gerçekleştirmek için 2 üzeri 300 normal Bit‘e ihtiyaç var bu da yaklaşık 2.037036 sayısının arkasında 90 tane sıfıra eşdeğer bir sayı oluyor. Sizce de korkunç bir sayı değil mi?

Kuantum bilgisayarın ayrıntılarına fazla girmeden yüzeyden anlaşılır bir şekilde anlatmaya çalıştım umarım bu yazımı beğenmiş’sinizdir. Yazılarımızı beğeniyorsanız sosyal medyada paylaşarak bize destek olabilirsiniz.

Yorum Yap