Bilim Nedir

Maddenin Dördüncü Hali Plazma Nedir?

Maddenin dördüncü hali plazma nedir
Plazma Topu

Son zamanlarda sık duyduğumuz maddenin dördüncü hali olan plazmayı yakından tanıyacaksınız bu yazımızda, plazmanın özellikleri, plazmanın nasıl oluştuğu ve plazmanın türlerini öğreneceksiniz.

Plazma maddenin bir halidir katı, sıvı ve gazdan sonra gelen maddenin dördüncü halidir fakat plazma diğer maddeler gibi atomdan meydana gelir, plazma diğer maddelerden biraz farklıdır.

Eğer gaz halindeki maddeyi ısıtmaya veya radyasyon vermeye devam edersek madde nötr halini yani yüklerin eşitliğini bozar yük eşitliği nedir dediyseniz yük eşitliğini çekirdekte bulunan Proton (+) ve çekirdeğin dışında dönen  Elektron (-) atom altı parçacıklarının birbirine eşit olmasıdır, yük eşitliği.

Atomun nötr hali yani yük eşitliği bozulurken elektron atomdan kurtulur ve serbestleşir işte plazma bu serbest elektronların ve elektronların kurtulup yük eşitliğini bozduğu iyonlaşmış atomların birleşiminden oluşur, umarım bu kısmı anlamışsınızdır olabildiğince sade anlatmaya çalıştımmm.

Maddenin Halleri

Plazmanın Özellikleri

  • Plazmaların içinde iyonlar, elektronlar, fotonlar (ışık taneciği) ve nötr atomlar bulunur.
  • Tüm iyon ve tanecik karışımlarına plazma denemez. Bir karışımın plazma olabilmesi için iyon ve tanecik oranının belirli bir değerde olması gerekir.
  • Plazmalar elektriği ve ısıyı çok iyi iletir.
  • Plazmalar gazlar gibi bir ortamı tamamen doldurmaz çünkü plazma toplu halde durur.
  • Plazmalar kendi içinde yük farkı olmasına rağmen dışarıya nötr davranır çünkü pozitif (+) ve Negatif (-) yüklerin sayısı birbirine eşittir.

Plazmanın Sınıflandırılması (Plazma Türleri)

Plazmalar doğal ve yapay olarak ikiye ayrılır daha sonra soğuk ve sıcak olarak tekrardan ikiye ayrılmaktadır. Soğuk plazma düşük sıcaklıklarda ortaya çıkmaktadır sıcak plazma ise yüksek sıcaklıkta oluşan plazma dır örneğin güneşte bir milyon derecede oluşan plazma sıcak plazma dır, yazımızın başındaki fotoğraftaki plazma topu ise soğuk plazmaya örnektir. Yapay ve doğalın nasıl belirlendiğini anlatma ihtiyacı duymuyorum çünkü çoğunuz zaten ne olduğunu anlamıştır.

Doğal Plazma olarak güneş yapay olarak neon lambayı örnek verebiliriz ayrıca güneş sıcak plazma içine girmektedir neon ise soğuk plazma olarak değerlendirilmektedir.

Evrende Ve Dünyada Ne Kadar Plazma Var?

Evrenin %95’inden fazlası plazma halindedir. Yani evrenin çoğu plazma dır buraya dikkatinizi çekmek istiyorum bu hesapta karanlık madde hesaplanmadan sadece görünür madde hesaplanmıştır. Ayrıca evren ilk oluştuğu sırada yani büyük patlama sırasında evren sıcak plazmadan yani diğer ismiyle kozmik çorbadan oluşmaktaydı.

Dünyada ise çoğu madde katı, sıvı ve gazdan oluşmaktadır dünyanın çekirdeğine yakın bölgedeki magmalar ise plazma halindedir.

Plazmanın Kullanım Alanları

Plazma birçok alanda kullanılmaktadır. Biyolojide, kağıt, uzay sanayisinde, aşındırma yada sertleştirme işlemlerinde, elmas, elektronikte, yarı iletken teknolojisinde, mikro çip yapımında, gıda araştırmalarında, telekomünikasyonda, savunma sanayide ve ayrıca günümüzün en büyük ihtiyacı olan enerji üretiminde yeni yöntemler denemede yani füzyon araştırmalarında kullanılmaktadır, füzyon maddenin enerjiye dönüştürülmesi işlemidir güneş gibi yıldızların çekirdeğinde çokça gerçekleşmektedir.

Yorum Yap