Bilgisayar İnceleme Nedir Teknoloji

Mini Bilgisayar Raspberry Pi Nedir | Ne İşe Yarar

Raspberry Pi 3

Merhaba bu yazımızda 40 dolarlık bilgisayar olan Raspberry pi nedir ne işe yarar sorularına yanıt vereceğiz tanıtımımızı okuduktan sonra eminim bu ürünü sizde almak isteyeceksiniz.

Raspberry Pi Nedir

Raspberry pi kredi kartı boyutunda mini bir bilgisayardır en son çıkan modeli raspberry pi üçtür, raspberry pi ile normal bir bilgisayarda yaptığınız bütün işleri yapabilirsiniz tek bir fark var oda aham şaham derecede bir hızı yok ama genel işler yapılabilir internete girebilir, basit oyunları oynayabilir, HD(1080p) kalitede video film izleyebilirsiniz, daha birçok örnek verebiliriz raspberry pi ile yapabileceklerinize.

Raspberry pi’nin olayı yani özelliği küçük bilgisayar olması değil zaten bilgisayar dediğimiz CPU(işlemci) ve GPU(Grafik işlemcisi) dan oluşur diğerleri fasa fiso, bir media player’i açsanız raspberry’e benzer sisteme ulaşırsınız ama girişi falan yok dolayısıyla yazılım yükleyemezsiniz, raspberry pi’nin olayı geliştirile bilir şekilde satılması içine işletim sistemde yükleyebilirsiniz.

Buraya not düşmekte fayda var Raspberry pi’nin kutusundan ek hiçbir şey çıkmamaktadır, çalışması için gerekli olacak şarj aletini almalısınız veya telefonunuzun şarj aletini kullanmalısınız ayrıca ek fan kap alıp monte edebilirsiniz.

 

Raspberry Pi Ne İşe Yarar

Raspberry pi az kar amacı güden bir kuruluş tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir menşei İngilteredir amacı ise geliştiricilerin bu aracı kullanarak elektronik ve yazılımsal projelerde kullanmasıdır Ama raspberry pi bir çok alanda kullanılabilir yani yapılabilecekler hayal gücümüze bağlı örneğin android telefon yapımında, robot yapımında, yüz tanıma sistemi ile kapı kilidi açmakta…

Elektronik projeler konusuna değinecek olursak elektronik projelerde basit bir işlemciye sahip olan bu işe özel tasarlanan arduino kullanılır genelde ama Raspberry pi’nin pimleri olması sayesinde elektronik projelerde raspberry pide kullanabiliriz. Raspberry pi’nin güzel yanı bozulursa cebimizden fazla bir şey çıkmamış olacak.

 

Raspberry Pi Genel Kullanıcıların Ne İşine Yarar

Raspberry pi genel kullanıcının çok işine yarayabilir ama uğraşmak isteyene, gelelim neler yapabileceğimize ben nasıl yapabileceğimize yüzeyden değineceğim internette bir çok kaynak var konu ile ilgili

  • Android telefon yapımında ekranı ayrı alıp belirli giriş yerlerine bağlıyoruz ve al sana telefon.
  • Televizyona HDMI dan bağlanan android’li sistem yapımında yani tv’yi akılı tv’ye çevirmiş olacağız.
  • Media player yapımında internette yazılımlar mevcut indirip sd karta atıyoruz ve raspberry pi’ye takıp…
  • Taşınabilir pc yapımında, tatil için köy yerlerine gidenler için bulunmaz nimet.
  • Benim gibi web master’lerin kendi sunucusunu yapmakta işe yarar raspberry pi.
  • Kendinize İnternet üzerinden ulaşılabilecek driver yapabilirsiniz google driver gibi.
  • İnternet ortamından bağlanılabilecek kamera yapılabilir Raspberry pi 3 ün üzerinde kamera giriş bölümü mevcut.

Tabi ben uğraşmayı sevmiyorum ben sıkılırım işi batırırım diyorsanız hiç denemeyin derim zaten dediğim gibi geliştirici kesim için üretilmiş bir ürün, yok ben yaparım diyorsanız kolay gelsin 🙂

Yorum Yap