Mobil

Telefon Neden Çok Isınıyor? Isınma Sorunu Nasıl Çözülür?

Telefon Neden Çok Isınıyor? Isınma Sorunu Nasıl Çözülür? ana görseli
Telefon Neden Çok Isınıyor? Isınma Sorunu Nasıl Çözülür?

Akıllı telefonların günümüzde ki en büyük problemlerinden birisi olan aşırı ısınmanın nedenlerini ve çözümlerini bu yazımızda sizlere paylaşacağız. Uygulamaların akıllı telefonların ısınmasında ki etkisi nedir? Orjinal şarj cihazı kullanmamanın etkisi nedir? Telefon kılıfının ısınmaya etkisi nedir?Gibi bir çok etkene değineceğiz.

Telefonların Aşırı Isınmasının Nedenleri Ve Aşırı Isınmanın Çözümleri

Telefonum aşırı ısınıyor diyorsanız tam yerindesiniz! Nedenleri en sık karşılaşılandan pek karşılaşılmayana doğru madde madde yazdım hemen altında çözümleri ve açıklamaları bulabilirsiniz. Haydi başlayalım… Muhtemelen ilk 3 maddeyi uyguladığınızda sorununuz çözülecektir. Eğer çözülmez ise adımları sonuna kadar uygulayın.

1. Çok Fazla Uygulama Bulunması

Eğer çok fazla uygulama ve oyununuz var ise bu uygulama ve oyunlar arka planda çalışmaya devam ederek telefonunuzun ısısını arttırıyor olması kuvvetle muhtemel. Bazen telefonun kullanmazken dahi ısındığına şahit oluyorsanız muhtemelen sizde bu sorun vardır. Bu sorunun çözümünün bir çok yolu var aslında. En basitinden hiç kullanmadığınız uygulamaları silin. Mesela Google’nin filmler, kitaplar gibi diğer oyun ve uygulamalar gibi silinemeyen uygulamalarını Ayarlar > Uygulamalar > (Google filmler, kitaplar) > Devre Dışı Bırak diyerek boşta duran google uygulamalarının çalışmasını engelleyebiliriz.

Tabi eğer, ben bütün google uygulamalarını kullanıyorum. Hiçbir oyun ve uygulamayı da silemem diyorsanız. Yine yukarıdaki yolu takip edip “devre dışı bırak” seçeneğine tıklamak yerine “zorla durdur” seçeneğine tıklayabilirsiniz. bu şekilde hem silmemiş olur hem de arka planda çalışıp telefonun ısınmasına sebep olan uygulamayı engellemiş olursunuz.

Arka planda çalışan uygulama ve oyunları otomatik saptayan ve durduran bir çok uygulama bulunmakta eğer isterseniz bu uygulamalardan birini indirebilir ve telefonunuzun ısınma sorununu hemen şimdi çok uğraşmadan büyük ölçüde çözebilirsiniz.

► Bu Yazımız İlginizi Çekebilir: En İşe Yarar Android Uygulamaları

Sizin için en iyi, beğenilme oranı en yüksek “Aşırı ısıdan telefonu koruyan” uygulamayı buldum. Telefon soğutan uygulamayı buraya tıklayarak görebilirsiniz. Arka plandaki uygulamaları tespit ediyor ve otomatik durduruyor. Bu şekilde telefon ısınmasını önlüyor. Telefonunuzu aşırı ısınmaktan koruyor.

2. Telefonun Aşırı Zorlanması

Her şeyin bir kapasitesi olduğu gibi telefonlarında bir kapasitesi bulunmakta. Telefonunuzu yapabileceğinden daha fazlasına zorladıkça ısısı artacaktır. hatta bir düre sonra bu ısı işlemciye, pile ve ekrana zarar verecektir. Bunu bir örnek ile açıklayacak olurak; mesela PUBG mobile indirdiniz ve sizin telefonunuz full hd ayarlarda oynatacak donanıma sahip değilse telefonun bu ayarlarda ısıncağı kesindir.

Eğer oyunlarda telefonunuzun özellikle çok ısındığını fark ediyorsanız ve bu sizi rahatsız ediyorsa oyunun grafik ayarını kısıp düşük ayarlarda oynamanız aşırı ısınmayı engelleyecek ve telefonun ömrünü arttıracaktır. (Önceden lg g3 kullanan biri olarak ben ısıya aldırmadan full ayarlarda oyun oynuyordum ve telefon en son ısındığında bir daha ekranını dünyaya açmadı tamiratta işlemcisinin bacaklarının lehiminin ısıdan dolayı eridiğini söylediler.)

3. Arka Planda Birden Fazla Özellik Kullanımı Isınmaya Neden Olabilir

Otomatik senkronizasyon’un açık olması, bluetooth’ın sürekli açık olması, mobil verinin sürekli açık olması ve konum hizmetinin açık kalması nedeni ile telefonun sürekli ısınması kaçınılmaz. Bunlar arasında en çok etkileyen konum ve otomatik senkronizasyon. Telefonunuzun Ayarlarından senkronizasyon süresini aydan aya olarak ayarlarsanız veya senkronizasyonu kapatırsanız ve konumu kapalı tutarsanız telefonun en basit kullanımda adeta alev almışcasına ısınmasını engelleyebilirsiniz.

4. Koruyucu Kılıf Kullanımı Isınmaya Neden Olabilir

Akıllı telefonlar ısındığında ısısını, bilgisayarlardaki gibi ısısını alacak fan veya sıvı soğutma olmadığı için, ısısını telefonun gövdesine aktarır ve olabildiğince telefonun her yanına yaymaya çalışır. Böylece ısı tek bir noktada toplanıp patrçalara zarar veremez. Gövdeye aktarılan ısı buradan hava veya temas halinde olunan ortama aktarılır ve böylece ısı telefondan atılmış olur. Ama kullanılan kılıf kalitesiz, ısıyı hapseden bir yapıya sahip ve hava aldırmıyorsa ısının içeride birikmesine ve telefonun normalde ısınamayacağı işlerde bile ısınmasına neden olabilir.

Bu konuda size tavsiyem, telefonda çok vakit geçirecek iseniz veya oyun oynayacaksanız, telefonun normalden daha fazla ısınmaması için kılıfı çıkarıp o şekilde telefonu kullanmanız olacaktır.

5. Güç Tasarrufu Modunun Yanlış Kullanılması Isınmaya Neden Olabilir

Evet bu kısıma şaşıracaksınız belki ama bu bir gerçek. Telefonun ısınmasının bir diğer nedeni de güç tasarrufu modunun yanlış kullanılması. Bazı durumlarda güç tasarrufu modu normal de olduğundan daha fazla enerji tüketir ve ısı yayar. Telefonu güç tasarrufu moduna aldığınızda otomatik olarak işlemcinin çalışma hızı ve daha bir çok şeyin çalışma kapasitesi düşürülür. Telefon basit işleri halletmek için kullanıldığında şarjı uzun süre dayanacak hale getirilir. Bu basit işler mesajlaşmak, arama yapmak gibi temel özelliklerdir. Ama biz kullanıcılar telefonu güç tasarrufu moduna alıp oyun oynuyor, facebook ta gezinip video izliyor ve daha birçok şey ile uğraşıyoruz. Tabi telefonun işlemcisi daha basit işler için, daha düşük hızda çalıştırıldığı için oyun ve video izlemek gibi yoğun kaynak ihtiyacı olan işlemleri yaparken normalden çok daha fazla ısınmaya başlıyor ve şarj harcıyor.

► Bu Yazımız İlginizi Çekebilir: Android Telefonda Konuşarak Nasıl Yazı Yazılır?

Size tavsiyem oyun, video ve benzeri yoğun işlemci gücü gerektiren şeyleri yaparken telefonun ısınmaması için güç tasarrufu modunu kapatmanızdır.

6. Hafızanın Dolu Olması Telefonun Aşırı Isınmasına Neden Olabilir

Telefonun dahili depolama alanının doluluk oranı ne kadar yüksek ise telefonun o derece ısınacağını size söyleye bilirim. Eğer telefonunuzun hafıza doluluk oranı %75 üstündeyse, ısınma probleminin hafızadan kaynaklanma ihtimali olduğunu söylemek isterim.

7. Telefon Şarjda İken Kullanılması Aşırı Isınmaya Neden Olabilir

Telefonlar şarj halindeyken normal olarak ısınırlar. Birde şarj halinde iken telefonu kullanmanız iki katı ısınma demektir.

Size tavsiyem telefonu elinizden geldiğince, acil bir durum olmadığı sürece telefonu şarjda kullanmamanız-dır.

8. Telefon Şarjda İken Kullanılmadığı Halde Aşırı Isınıyor

Telefonunuz şarjda iken normalde olduğundan biraz daha ısınıyorsa korkmanıza gerek yok bu gayet doğal. Ama aşırı derecede sıcaklık yayıyorsa, elinizi yakacak derecede ısınıyorsa bu bir sorun olduğunun göstergesidir. Bu durumda orijinal şarj aleti kullanmalısınız, kullandığınız şarj aleti zaten orijinal ise yeni bir tane edinmenizi tavsiye ederim.

9. Batarya Kaynaklı Isınma

Telefonu kullanmadığınız halde cebinizde, masada beklerken ısınıyorsa telefonun neresinin ısındığına dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer bataryanın olduğu kısım ısınıyorsa, bataryada sorun var anlamına gelebilir. Bu durumda telefonu servise götürüp durumu onlara anlatmanız en mantıklı seçenek olacaktılar.

10. Yazılım sebepli Isınma Sorunu

İndirdiğiniz bazı uygulamalar, oyunlar veya yeni gelen güncellemelerden sonra başlamışsa telefonun aşırı ısınması bu sorunun yeni yüklenen yazılımlardan kaynaklı olduğunu göstermektedir.

Oyunlar, uygulamalar bunların bütün hepsi yazılım sınıfındadır. Yazılımlar cihazlara göre şekillendirilir. Örneğin PC için özelleştirilmiş PUBG’yi telefonda çalıştıramazsınız çünkü bu yazılım bilgisayara göre optimize edilmiştir. Optimizasyonu iyi yapılmamış yazılımların cihazları yorma fazla enerji harcama gibi belirtileri bulunur. Yani anlayacağınız indirdiğiniz oyun basit bir oyun olsa dahi iyi optimize edilmediyse telefonu aşırı ısındırabilir ve fazla şarj yiyebilir.

Size tavsiyem yakın zamanda indirdiğiniz oyun veya uygulama olup olmadığına bakmanız eğer ısınma sorunu indirdikten sonra başladıysa bilin ki sorun o oyun veya uygulamadan kaynaklı. iyi optimize edilmemiş bu yazılımları kaldırmak cihaz için en mantıklı olandır.

Ayrıca telefonun ısınma sorunu güncelleme sonrasında oluştu ise bir sonraki güncellemede sorunun çözüleceğine emin olabilirsiniz.

11. Donanım Kaynaklı Isınma Sorunu

Telefonların bir diğer ısınma nedeni de direk yapı kaynaklı ısınmadır. Yani telefonun donanımı: işlemci, ram, batarya artık kullandığınız uygulamalara yetişemiyor demektir. Yani telefonunuz biraz eskimiştir. Bu durumda sorunun tek kurtuluş yolu telefon almak oluyor.

Eğer telefonum yeni diyorsanız ve yukarıda sıraladığım çözümleri uyguladıysanız ve yinede telefon ısınmasına önlem olmadıysa çözümler telefonu servise götürüp durumu anlatmalısınız. Sonrasında size ısınma sorunu olmayan yeni bir telefon veya aynı telefonu tamir edilmiş bir şekilde geri verirler.

Evet gençler Telefon Neden Çok Isınıyor? Isınma Sorunu Nasıl Çözülür? başlıklı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu yazımızda telefon ısınması nasıl önlenir, nasıl engellenir? aşırı ısınma sorunu nasıl çözülür? gibi soruların cevabını vermeye çalıştık. Umarım Android, Iphone telefonlardaki bu aşırı ısınma sorununa bir çözüm getirebilmişizdir.

Isınma sorunu olmayan günlerde görüşmek üzere sevgili okurlar. En başta sevgili Furkan’a iyi okumalar 🙂

Yorum Yap