Bilgisayar Nasıl Yapılır Nedir

Termal Macun Nedir | Nasıl Sürülür

Termal macun pompası
Termal Macun

Birçok bilgisayar toplama videolarında gördüğünüz ve termal macun ne işe yarar? diyerek ten merak ettiğiniz termal macuna bu gün yakından bakacağız, termal macun kullanımındaki hataları belirteceğiz.

Termal Macun Nedir

Termal macun(Thermal Paste) nedir? termal macun ısının bir maddeden diğer maddeye geçme işlemini kolaylaştıran bir macundur Termal macun ısı iletilmesi gereken bölümlerde kullanılır bilgisayar işlemcisi bunlardan biri. Termal macun havadan daha iyi ısıyı iletmektedir bu yüzden işlemci ile soğutucu arasında hava boşluğu olmasın diye termal macun kullanılır bu sayede ısı işlemciden daha çabuk soğutucuya aktarılır.

a-)Termal Macun Nereden Alınabilir.

Termal macun elektronik eşya satan yerlerde bulunur genellikle ama günümüzde Over Clock mevzusu yaygın hale geldiği için bilgisayar ve bilgisayar parçası satan her yerde termal macun bulunabilir hale geldi.

b-)Termal Macun Sıcaklığı Ne Kadar Düşürür

Termal macunun çok faydası var mı derseniz aman aman bir sıcaklık düşüşü yaşatmıyor ama 4-10 derece arası bir sıcaklık düşüşünün olmasında etkili olduğu söylenilebilir, bu sıcaklık düşüş aralığı gayet iyi bence.

Termal Macun Nasıl Sürülür

Termal macunun işlemciye sürülüş görüntüsü

Termal macun işlemcinin üzerine dengeli bir şekilde sıkılarak çok az yayılmalıdır, neden çok az yayılmalıdır diyorum çünkü soğutucu işlemcinin üzerine oturduğunda zaten homojen bir şekilde yayılacaktır, ve yayma işlemi tamamlandıktan sonra soğutucu işlemcinin üzerine koyulup vidalamadan önce hafiften hareket ettirilip termal macun işlemcinin üzerine güzelce yayılır ve daha sonra soğutucu vidaların işte termal macun bu şekilde kullanılır bütün olay bu.

a-)Termal Macun Konusunda Yanlış Düşünceler
  • Bol termal macun daha iyi olur deyip kalın bir tabaka yapıp soğutucuyu yerleştirmek hatalı bir düşüncedir çünkü termal macunun asıl amacı işlemci ile soğutucu arasındaki ince hava boşluğunu engellemektir, fazla termal macun sıcaklığın düşmesini sağlamaz ve işlemci dahada fazla ısınır.
  • Termal macunun bir soğutucu değildir sadece soğutucu için gerekli olan bir elemandır.

 

Yorum Yap