Eğitim Nedir

Watt – Volt – Amper – Ohm Nedir? Ne Anlama Gelir?

Watt Volt Amper Ohm Nedir Ne Anlama Gelir

Elektrik-elektroniğe ve yazılıma meraklı biriyimdir, bir çok kişinin tam anlamadığı bazı terimlere kısaca değineceğiz bugün, başlıktan da anlayacağınız gibi bu terimler Volt, Amper, Watt ve Ohm’dir. Sizi bilmem ama ben bu terimleri bu zamana kadar anlayamıyordum çünkü bu terimler modellenmesi zor olan terimlerdi, sonra mantığını kavramaya çalışarak çok iyi bir şekilde öğrendim ve size de bu terimleri açıklamaya karar verdim.

Volt, Amper, Watt ve Ohm; küçüğünde küçüğü olan atomun içinde bulunan elektron ile ilgilidir. Elektrik enerjisi de elektronların akması ile oluşur.

Volt Nedir?

Volt (Gerilim – Voltaj) en çok duyduğunuz nedir bu volt diye sorduğunuz kelimedir Türkiye 220 volt ile beslenir bazı ülkeler ise 110 volt ile beslenir.


Volt(gerilim) iki uç arasındaki potansiyel farktır. Örneğin bir telin bir ucu 30 diğer ucu 0 ise bu telden geçen potansiyel fark (volt) 30’dur eğer potansiyel fark olmasa, nesnenin veya telin her yerindeki elektron hareketi eşit olsa elektriğin akması diye bir şey ortaya çıkmazdı.   

Mantığı nedir diye soruyorsanız bu paragrafı’da okuyun eğer mantığını merak etmiyorsanız sakın okumayın kafanız karışır, bir metalde elektronlar madde içinde yer değiştirirler her iki yönde yer değiştirme eşit kabul edilir.

Elektriğin akması için iki uç arasında bir fark oluşması lazımdır bu farka volt denir.

Bir tarafdaki atomlar fazla elektrona sahip olmalı yani atom ‘-‘ yüklü olmalı çünkü proton(+ Yüklü) sayısından fazla elektron(- Yüklü) var o yüzden ‘-‘, diğer taraf az elektrona sahip olmalı yani ‘+’ yüklü olmalı çünkü elektron(- Yüklü) sayısından fazla proton(+ Yüklü), ‘+’ yük ‘-‘ yükü çeker mantığına dayanarak telin bir ucundaki fazla elektronlar diğer uç tarafından çekilir bu çekilme devamlılık içerisinde sürerse elektrik akmaya devam eder.


Bu formüle dayalı olarak size çılgın bir açıklama yapacağım, monofaze sistemlerde faz ve nötr olamak üzere iki uç bulunur, faz kontrol kalemi ile kontrol ettiğinizde ışık yanan uçtur. Eğer sadece faz kablosunu tutarsanız çarpılmassınız  tabiki bu belirli etmenlere bağlı eğer toprağa(nötr yerine geçer) basıyorsanız ve ayakkabınız kauçuk (elektrik geçirmez) tarzı değilse çarpılırsınızfaz ile nötr’u birlikte tutarsanız her halükarda çarpılırsınız. Kuşların elektrik tellerinin üstünde durup da çarpılmama olayı bu yüzdendir.                   Sakın denemeyin!!!!!!!!!!!!!!!??

Kuşlar elektrik telinin üstünde nasıl durur. Kuşlar özel bir gerilim kuralına göre elektrik telinde hiç çarpılmadan durur.

Elektrik telinin üzerinde çarpılmadan duran kuşlar

Amper Nedir?

Amper bir kablonun en küçük kısmından saniyede geçen elektron miktarının coulomb cinsinden belirtilmiş halidir.

Bir coulomb 10 üssü 8 elektronun saniyede akmasına denir. Amper akımın birimidir diyebiliriz.
Amperi daha iyi anlamanız açısından şöyle bir örnek vereyim 1,8 amperlik şarj aleti 0,5 amperlik şarj aletinden daha hızlı doldurur telefonu çünkü saniyede daha fazla elektron gönderiyor ve batarya hızlı doluyor.

Watt Nedir?

Watt bir güç birimidir bir cihazın alabildiği veya verebildiği güç olabilir. Lise okuduysanız fizik dersinde enerjiyi belirtmek için watt kullanıldığını biliyorsunuzdur, orada anlatılanla buradaki birim tam olarak aynı olmasa da ikisi de enerjiyi belirmektedir. Genelde watt’ı yüksek olan bir cihaz watt’ı az olandan daha fazla akım ile çalışır.

30 volt 0,5 amperlik bir cihaz 15 watt enerji ihtiyacı olur bunu şöyle hesaplayabiliriz 30*0,5=15

30 volt 2 amperlik cihaz ise 60 watt enerji harcar.

Ohm Nedir?

OHM kanununun karikatürü Teknoselfi.com

Her maddenin elektriğe karşı bir direnci vardır bu direnç ohm denir. OHM Kanunu, bir iletkene farklı gerilimler uygulandığında gerilimlerin akım şiddetine oranının değişmeme durumudur. Bu değişmeyen sayı bize direnç (ohm) değerini vermektedir.

 

Yorum Yap