İnternet Nedir

Wifi Nedir? Nasıl Çalışır? | Kablosuz Ağ Çalışma Prensibi

Wifi Simgesi
Wifi Simgesi

Wifi hayatımızın olmazsa olmazlarındandır hepimizin peki bu Wifi nedir? nasıl çalışır? ve wifi nin açılımı nedir? bu yazımızı okuduğunuzda işte bütün bu soruların cevabını bulmuş olacaksınız.

Wifi Nedir? 

Wi-Fi nin açılımı wireless fidelity dir anlamı ise kablosuz bağlantı alanıdır. Wifi açılımından da anlaşılacağı gibi wifi sinyal alanıdır ve bu alanda bulunan tablet, telefon, akıllı saat, ses oynatıcıları, televizyon, oyun konsolu ve benzeri cihazlarla internete kablosuz erişebilirsiniz.

Ek Bilgi: Bir nevi mobil veride wifi ağıdır aslında, mobil veriyi açtığınızda dev wifi ağına bağlanmış oluyorsunuz…

Nasıl Çalışır?

Wifi dijital sinyallerin yani bilgisayar dilinin (0 ve 1) analog sinyale (radyo sinyali) çevrilmiş halidir.

Bilginin 0 ve 1 olarak kablosuz aktarılması mümkün değildir o yüzden bilgi analog sinyale çevrilir sonra bu sinyal wifi yayıcı ile ortama yayılır daha sonra ise telefona wifi şifresi girdiğimizde şifreleme çözülür ve telefon tarafından bu analog sinyal tekrar dijital sinyale dönüştürülür ve internete bağlanmış oluruz.

Wifi çift taraflı çalışır yani modemden telefona, telefondan modeme aynı anda veri akabilir zaten aynı anda akmaz ise internette gezemezsiniz. Bunu şöyle anlarsak daha iyi olur, mesela siz bir siteye telefondan girmeye çalıştınız işte bu siteye girmek için tekrardan modeme sinyal gönderilir modemden de ilgili web sitesi sunucusuna, site için istekte bulunulur sonra site telefonunuzun ağdaki ıp adresine yollanır ve site modeme gelip wifi ile tekrardan telefonunuza ulaşır.

Kısacası wifi iki cihazın birbiriyle aynı anda kablosuz bir şekilde iletişim kurmasıdır.

Yukarıda bahsettiğim ıp, sunucu gibi terimleri bilmiyorsanız ne anlama geldiğini anlamak için İnternet Nedir | Nasıl Çalışır yazımıza bakabilirsiniz.

Yorum Yap