Nasıl Yapılır Nedir

WPS Tuşu Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Hep modemlerin arkasında, WİFİ adaptörler de, telefonlarda ismini duyup ta bir türlü araştırma zahmetine girmediğimiz, WPS Tuşu Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? sorularını hep beraber yanıtlayacağız bu yazımızda.
WPS Nedir? WPS Ne İşe Yarar? WPS Nasıl Kullanılır?

Hep modemlerin arkasında, WİFİ adaptörler de, telefonlarda ismini duyup ta bir türlü araştırma zahmetine girmediğimiz, WPS Tuşu Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? sorularını hep beraber yanıtlayacağız bu yazımızda.

İnternet’in her eve girmesiyle birlikte yaygınlaşan modem, router ve wifi adaptör gibi cihazların üzerinde gördüğümüz WPS yani Wi-Fi Protected Setup düğmesi insanların en büyük derdinden dolayı icat edilmiştir. Üşenmek!!!                                                                                      Evet yanlış duymadınız, aslında hep merak ettiğimiz bu düğmenin çok basit bir amacı var. Bu amaç, hiç şifre girmeden, onlarca wifi adı arasından kendi ağımızı bulmaya çalışmadan modeme bağlanmak.

Kısaca WPS’nin ne işe yaradığını anlattıktan sonra daha da ayrıntıya girelim isterseniz.

WPS Nedir? Ne İşe Yarar?

WPS, Wi-Fi Protected Setup’ın kısaltmasıdır. WPS’nin ne demek olduğuna bakacak olursak, “Wi-Fi Korumalı Kurulum” demektir. Wps teknolojisi 2006 yılında Wi-Fi Alliance tarafından geliştirilmiş, şifreli kurulumun alternatifi bir teknolojidir.

WPS tuşunun ne işe yaradığı konusunda yazının başında değindim ama tekrar değinmekte fayda var. Wps, insanların karmaşık ve uzun şifrelerle korunan wifi ağlarına kolayca bağlanmasını sağlayan, hiç şifre girmeme den, wifi ağını onlarca diğer ağın içinde aramadan bağlanılmasını sağlayan bir teknolojidir.

WPS Nasıl Kullanılır? WPS Nasıl Açılır?

WPS butonunun kullanımı çok basittir. Birkaç adımda kolayca şifreli ağınıza şifre girmek ile uğraşmadan bağlanabilirsiniz.

WPS kurulumunun aktif olduğu bir modem de birkaç farklı yol ile ağa bağlanabilirsiniz. İlk yöntem en basit ve zaten kullanacağımız yöntemdir.

WPS Tuşuna Basarak Bağlanma
WPS Tuşu, butonu

WPS Butonu

  • İlk başta modemde ki wps tuşuna basarak wps kurulumunu aktifleştirmelisiniz. Bazı modemler de tek bir tuş iken, bazı modemler de wifi açma/kapama tuşu ile aynı tuş olduğu için açamamış olabilirsiniz. Bu durumda wifi açma/kapama tuşu ile aynı tuş olup olmadığına bakınız eğer aynı tuş ise 3-4 saniye basılı tutarak wps kurulumunu aktifleştirebilirsiniz.
  • Eğer ışık yanmaya başlarsa bu wps’nin açıldığını göstermektedir.
  • Daha sonrasında bilgisayar, laptop, android telefon veya iphone telefon için wps özelliğini aktifleştirmelisiniz. (Wifi kısmından kolayca wps’yi açabilirsiniz.)
  • Eğer yazıcı, wifi adaptör gibi cihazlara sahipseniz, bu cihazlardaki wps tuşuna da basarak cihazları İnternet’e bağlayabilirsiniz.
WPS Pin İle Bağlanma

Bu yöntem marka modele göre değişiklik göstermektedir. Eğer bağlantıyı gerçekleştiremezseniz modeminizin kullanım kılavuzundan nasıl yapılacağına bakabilirsiniz.

  • Modeminizin ayarlarına girmek için chrome veya herhangi bir tarayıcıdan 192.168.1.1 IP adresini yazınız.
  • Buradan wps pin açma, kapama ayarını bulup açık konuma getiriniz.
  • wps pin ayarlarını yaptıktan sonra size verilen pini not ediniz.
  • Ağa bağlanmasını istediniz cihazın wps pin kısmına yazarak, hali hazırda var olan modem şifreniz den daha basit bir parola (pin) ile kolayca bağlanabilirsiniz.

Peki WPS Açmak Güvenli mi?

Wps pin 6 haneli olduğu ve sadece sayılardan oluştuğu için kırılabiliyor. Pin kırılınca, wifi şifresi kolayca ele geçirilip ağa bağlanılabiliyor. Eğer modeminiz yeni ise bu tarz bir pin kırma saldırısından korkmanıza gerek yok ama eski bir modeme sahipseniz şifre kırma programları ile rahtlıkla İnternet ağınıza girebilirler. Eğer pinin çalınmasına karşı korkunuz varsa tarayıcıdan modem ayarlarına girerek pin özelliğini kapatabilirsiniz.

Wps tuşu ile bağlanmaya çalışırken tam o anda başka birisinin wps açma ihtimali çok düşük olduğu için wps tuşu sıkıntı yaratmayacaktır.

Telefonda Wps Nasıl Açılır?

Telefonunuzda wps özelliğinizi aktifleştirmek Ayarlar > WİFİ > Seçenekler > Gelişmiş WİFİ ayarların > Wps bağlantısı veya Wps pin bağlantısına tıklayarak wps’yi açabilirsiniz.

► Bu Yazımız İlginizi Çekebilir: Wifi Nedir? Nasıl Çalışır?

Evet bir yazımızın dah asonuna geldik. Bu yazımızda WPS Nedir? Wps Ne İşe Yarar? Wps Nasıl Kullanılır? Wps Nasıl Açılır? Telefonda Wps Nasıl Açılır? WPS Güvenli mi? WPS Pin İle Nasıl Bağlanılır? gibi pek çok soruya yazımızda cevap verdik umarım size yararlı olmuştur. Bu konu hakkında olabildiğince kısa öz yazmaya çalıştım eğer yazımız beğendiyseniz yorum yapmayı ve bize destek olmak için sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.

Yorum Yap