Nasıl Yapılır Oyunlar

Telefon Ve Bilgisayar Oyunları Nasıl Yapılır?

Crysis 3
Crysis 3

Eskiden sokaklarda, futbol sahalarında vb gerçek oyun oynanırken şimdi ise günümüzde gerçek oyunların yerini bu telefon ve bilgisayarlardaki sanal oyunlar aldı peki bu oyunlar nasıl yapılıyor? saatlerimizi harcadığımız onca güzel oyun nasıl ortaya çıkıyor işte bu yazımızda işin mutfak kısmına girip size oyun nasıl yapılır sorusunun cevabını vermeyi düşünüyoruz. Ayrıca çok sorulan sadece bir kişi oyun yapabilir mi? sorusunu da bu yazımızda cevaplayacağız umarım yazımızı beğenirsiniz.

Bilgisayar ve telefon oyunlarının yapımında çok bir fark yok anlattığım ikisi içinde geçerlidir!!!!

Oyun Yapmak İçin Nelere İhtiyaç Var?

Oyun için gerekli olanlar oyunun tarzına, özelliklerine göre değişir ben bu bölümde güzel, hikayesi olan yeni nesil oyunlardan yapmak için hangi niteliğe sahip kişilerin ve nasıl programlara ihtiyaç olacağını belirteceğim.

  • C#, JavaScript, C gibi kodlama dillerini bilen yazılımcılar.
  • Işıklandırma uzmanları ve grafikçiler.
  • Müzik için müzisyenler.
  • Senarist.
  • Belirli bir bütçe.
  • Oyun Motoru.
  • Grafik Motoru.
  • Oyuncular, Motion Capture için

Mobil ve Bilgisayar Oyunları Nasıl Yapılır?

Öncelikle her işte olduğu gibi oyun yapmak için belirli bir bütçeye sahip olmanız gerekli örneğin yazımızın ana resminde gördüğünüz Türk oyunu olan Crysis 3 66 milyona mal olmuştur.

Bütçeyi belirledikten sonra bu bütçeye göre nasıl bir oyun yapılacağına karar verilir mesela oyunun grafikleri nasıl olacak, oyunun olay örgüsü uzun mu olacak, hikayesi nasıl olacak…. Oyunun nasıl bir oyun olacağı kararlaştırıldıktan sonra ekip toplamaya gelir sıra oyunun grafiği iyi olacak ise ışıklandırma ve grafikçiler toplanır, kodlama için kod yazmayı bilen kişiler toplanır, Motion Capture teknolojisi ile karakterlerin hareketlerini çekmek için oyuncular toplanır sonra oyunu yapmak için en önemli şey olan oyun motoru seçilir, örneğin crysis 3 ün yapımında Crytek şirketinin kendi geliştirdiği en iyi oyun motorlarından olan Cry Engine kullanılmıştı.

Motion Capture

Motion Capture Nedir: Bir giysi ile gerçek oyuncuların hareketlerinin bilgisayar ortamına aktarıldığı bir teknolojidir. Gerçek oyuncuların görünüşü hareketleri oyunun içine aktarılır bu şekilde daha iyi karakter görüntüsü, karakter hareketi ve karakter sesi sağlanır.

Unity Oyun Motoru

Oyun motoru Nedir: oyunun içindeki ses, 3D nesneler ve fiziksel işlevlerin birbirine bağlanarak belirli olay dizileri şeklinde gerçekleşmesini sağlar.

Oyun motoru da belirlendikten sonra bir 3D modelleme programı seçilir, bu modelleme işinde en çok kullanılan program olan adobe 3ds max dir. Ayrıca bu 3D modelleme programı sinemalardaki nesnelerin yapımında da kullanılır bir örnek verecek olursak bir uzaylıyı bilgisayarda modelleyip yeşil ekran yardımı ile görüntüye aktarıyorlar…

3D Modelleme Programı Nedir: Nesnelerin modelleneceği yani yapılacağı bir programdır bu programla araba, çiçek, ağaç, karakter… modellenebilir.

Bütün bu işlemler yapıldıktan sonra oyun yapımına geçilir ekip oyunun büyüklüğüne göre aylarca yıllarca çalışarak oyunu tamamlar. Ekip oyunu tamamladıktan sonra belirli cihazlar için optimizasyon yapar optimizasyon nedir diye soracak olursanız cihazların ortalama sistemine, mimarisine göre bir oyunun ayarlanmasıdır.

Okumanızı Öneririz: Web Sitesi Nedir | Nasıl Yapılır

Sadece Bir Kişi Oyun Yapabilir mi?

Evet sadece bir kişi oyun yapabilir ancak tek kişi olduğu için yaptığı oyun basit bir oyun olur örneğin silah ile şişe vurma oyunu yapabilir ve bu işten para da kazanabilir. Eğer azimli iseniz ben kodlama öğrenirim, yapabilirim aynı şekilde modelleme yapabilirim diyorsanız tek başınıza bir oyun yapabilirsiniz bir kişinin oyun yapması için gereken sadece öğrenmek, öğrenmek, öğrenmek ve birde oyun motoru size önerim Unity 3D bu oyun motoru ücretsizdir eğer yaptığınız oyun çok tutarsa sadece kazançtan pirim alır.

Sizde kodlama öğrenip oyun motoru kullanıp istediğiniz platformu seçip oyun yapabilir ve ülkemizin çok payının olmadığı oyun pazarında ülkemizi yükseltirsiniz.

Evet yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz bu yazımızda oyun nasıl yapılır? oyun ile ilgili kavramları ve bir kişi oyun yapabilir mi sorularını ayrıntılı bir şekilde anlattık umarım yazımızı beğenmiş sinizdir beğendiyseniz bize destek olmak için sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.

 

 

1 Yorum

Yorum Yap